Protez

Protez

Protez diş, çeşitli sebeplerle kaybedilen dişlerinin eksikliklerini gidermek ve ağız içi bütünlüğü sağlayabilmek için yapılan yapay dişlerdir. Sabit protezler ve hareketli protezler olmak üzere iki ana grupta incelenir.

Sabit protezler, köprü olarak adlandırılan bir ya da birden çok diş kaybı durumunlarda komşu halde kalan dişlerin küçültülmesi ve kaplanması ile aradaki boşluğun doldurulması işlemini, kuron olarak adlandırılan kırılma, çürüme ya da benzeri bir duruma bağlı olarak dişin küçültülüp kaplanması işlemini ve implant üstüne yapay diş yapımını içerir. Yapılan dişler yapıştırılarak ağız içerisinde sabit kalır.Yapay dişlerin yapımında zirkonyum ve seramik materyaller kullanılır.

Hareketli protezler ise dişlerin çok sayıda ya da tamamen kaybedildiği durumlarda çeşitli teknik ve teknolojiler kullanılarak hastanın kendisinin takıp çıkarabileceği yapay diş protezlerini içerir.

Tüm dişlerin kaybı durumunda total protez; dişlerin bir bölümünün kaybedildiği durumda da parsiyel protezler tercih edilir. Parsiyel protezlerde kanca ve daha estetik bir görünüm sağlayan hassas tutucular gibi kanca türevi materyaller kullanılır. Yeterli kemik desteğinin olduğu durumlarda implant üzerine yapılan total protezler de bu gruba dahildir.

Görüşler


Randevuma gösterdiğiniz özen için çok teşekkür etmek isterim. Yüksek standartlara sahip olduğunuz için minnettarım.

Erkan Cİner

Emekli

Tavsiye üzerine geldiğim bu klinikte büyük ilgi ve samimiyetle karşılndım. Sanki yıllardır buraya geliyormuş gibi davrandılar. Çok iyi...

Hasan SARI

Esnaf

Kızım dişçiden çok korkardı. Buradaki tedavi sürecinde bu korkusunu atlatabildi. İlginiz ve sabrınız için çok teşekkür ederim.

MÜCELLA ARAR

Ev Hanımı